Υπάρχουν έργα της παγκόσμιας λογοτεχνίας που ο χρόνος δε μπορεί να φθείρει την αξία τους και αποτελούν πρότυπο ζωής για τον άνθρωπο. Ένα τέτοιο έργο είναι «ΟΙ ΑΘΛΙΟΙ». Μέσα από τις ζωές των ηρώων του έργου και τη ζωή του κεντρικού ήρωα, Γιάννη Αγιάννη, ο Βίκτορ Ουγκό αποκαλύπτει με έναν μοναδικό τρόπο την αγωνιώδη πορεία του ανθρώπου από το σκοτάδι στο φως. Όπως γράφει στις σελίδες του «Να αγαπάς. Είναι αρκετό. Μη ζητάς τίποτε άλλο. Δεν υπάρχει άλλο μαργαριτάρι να βρεθεί στα κατάβαθα της ζωής.».
Το κλασικό έργο του παγκόσμιου ρεπερτορίου «ΟΙ ΑΘΛΙΟΙ», πηγή έμπνευσης πολλών κινηματογραφικών και θεατρικών παραγωγών, ανεβαίνει ξανά στην ελληνική θεατρική σκηνή, με τη νέα σκηνοθετική ματιά της Κωνσταντίνας Νικολαΐδη. Το βιβλίο κυκλοφορεί από πολλές εκδόσεις σε διασκευές, ειδικά επιμελημένες για παιδιά. Η Μαρία Φιλίππου υπογράφει τα σκηνικά και τα κοστούμια, η Μελίνα Μάσχα τους ατμοσφαιρικούς φωτισμούς, ο Γιάννης Οικονόμου την πρωτότυπη μουσική και τα live τραγούδια, σε στίχους Μαγδαληνής Παλιούρα, και η Χριστίνα Φωτεινάκη τις χορογραφίες.
Τον Γιάννη Αγιάννη ενσαρκώνει ο Ιβάν Σβιτάιλο και τον Ιαβέρη ο Μιχάλης Μαρκάτης.
Σε κεντρικούς ρόλους του έργου συναντάμε τους ηθοποιούς: Τάσο Χαλκιά, Βασιλική Ανδρίτσου, Νίκη Παλληκαράκη, Ορέστη Τρίκα, Κωνσταντίνο Μουταφτσή, Ελευθερία Πάλλα, Φιλίππα Κουτούπα και Ειρήνη Αγγελοπούλου.
Μαζί τους οι ηθοποιοί, Ραφαέλ Αριστοτέλους, Ελίνα Γιαννάκη, Παναγιώτης Δελαβίνιας, Στεφανία Δράκου, Νικόλας Καλιδώνης, Στέφανος Καλτσής, Δημήτρης Μπαμπανιώτης, Ρίνο Τζάνι, Τζούλι Τσόλκα, Κωνσταντίνος Τσουμπάρης, Γιώργος Τσουρουνάκης, Γιάννης Φιλίππου.
Σημείωμα σκηνοθέτριας Κωνσταντίνας Νικολαΐδη:
Δεύτερος χρόνος για τους Άθλιους στο «Θέατρον» του Κέντρου Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος», σε παραγωγή του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού και είμαι πολύ χαρούμενη που η παράσταση αυτή βρήκε την αγκαλιά που της άξιζε, τόσο από τους νεαρούς, όσο και από τους μεγαλύτερους θεατές. Το να βλέπω ανθρώπους συγκινημένους στο φουαγιέ του θεάτρου μετά το τέλος της παράστασης είναι ότι πιο σημαντικό για μένα, απ' τη μία. Από την άλλη, επί σκηνής και στα καμαρίνια, μια ομάδα ταλαντούχα, δεμένη, χαμογελαστή, δοτική, αγαπημένη που ευχαριστιέται κάθε στιγμή της παράστασης. Μια πραγματική οικογένεια. Ευτυχία! Ο ίδιος θίασος, οι 23 αυτοί υπέροχοι καλλιτέχνες και η ίδια ομάδα συντελεστών, ανυπομονούμε να πούμε για μία ακόμα χρονιά τη σημαντικότερη ιστορία που έγραψε ο Βίκτορ Ουγκό. Το φως αυτού του έργου στέκεται και θα στέκεται δυνατό, διαχρονικό, πηγή έμπνευσης γιατί έχει τη δύναμη να αγγίζει τις ψυχές μας. Πυρήνας του έργου και οδηγός μου στη δημιουργία της παράστασης είναι η φράση που έχει «βάλει» ο συγγραφέας στο στόμα του κεντρικού του ήρωα Γιάννη Αγιάννη «Να αγαπάτε ο ένας τον άλλον για πάντα. Αυτό σας εύχομαι. Όσο κι αν ψάξετε, να ‘στε σίγουροι, δε θα βρείτε τίποτα πολυτιμότερο στη ζωή από την Αγάπη».
"ΘΕΑΤΡΟΝ", Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος», Πειραιώς 254, 17778, Ταύρος, site: www.theatron254.gr
Πρόσβαση με ΜΜΜ: Λεωφορείο 049 (προς Πειραιά στάση: ΚΑΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ, προς Αθήνα στάση: ΥΦΑΝΤΗΡΙΑ) και Ηλεκτρικός (σταθμός: ΚΑΛΛΙΘΕΑ)
Για κατόχους ΙΧ διατίθεται δωρεάν χώρος στάθμευσης.
ΗΜΕΡΕΣ & ΩΡΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΩΝ:
Σάββατο στις 14:30 & Κυριακή στις 11:30
ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ:
- Κανονικά εισιτήρια: €16, €14 και €12 (Θεωρείο)
- Α.Μ.Ε.Α.: €10 (με τηλεφωνική κράτηση), φοιτητές, κάτοχοι κάρτας ανεργίας: VIP: €14, ΖΩΝΗ Α: €12, ΘΕΩΡΕΙΟ: €11
- Θέσεις για αναπηρικό αμαξίδιο κλείνονται μόνο τηλεφωνικά, από το ταμείο του θεάτρου
- Ειδικές τιμές για ομαδικές κρατήσεις (από 20 άτομα και πάνω)
Έγκαιρη προσέλευση στο Θέατρον:
Απαραίτητη η προσέλευση τουλάχιστον 30 λεπτά πριν από την έναρξη της παράστασης, αν δεν έχετε τα εισιτήρια σας, και 15 λεπτά
πριν, αν τα έχετε.
Μετά την έναρξη της παράστασης είναι πιθανό να σας απαγορευθεί η είσοδος στην αίθουσα.
Σε περίπτωση καθυστερημένης προσέλευσης, ο θεατής, εφόσον του επιτραπεί η είσοδος, ενδέχεται να οδηγηθεί σε διαφορετική θέση από αυτή του εισιτηρίου.
ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ - ΟΜΑΔΕΣ :
- Τμήμα Κρατήσεων και Εισιτηρίων «Ελληνικού Κόσμου», T. 212 254 0300 & K. 698 254 0300, e-mail: tameio@ime.gr
«ΘΕΑΤΡΟΝ»